NORSKÉ OBRÁZKY  (1992)

MICHAEL STANOVSKÝ

NORSKO • Hory • Oslo • Nordkap • Lofoty a Vesteråly

V devadesátých letech jsem se dostal na sever Evropy. Vyfotil jsem tam pár obrázků, v Norsku na černobílý, na Islandu pak barevný film. Tehdejší fotky nejsou nic moc, ale v našich krajích to byla exotika. Po dlouhých letech abstinence to pro nás byl celý Sever naprostá exotika, dálava, polární kruh, nejsevernější místo Evropy. Z nadšení, nevědomosti a zároveň netušených možností v letech dalších jsem zplodil tyhle stránky „Islandskej kraj“ a „Norské obrázky“, které dnes vzbuzují spíš úsměv, ale jsou obrazem doby svého vzniku. Tak je tak také berte. Už jsem je chtěl smazat, ale bylo mi to líto. DÍKY.

Od těch dob jsem se tam dostal nesčíslněkrát, vyfotil mnoho lepších fotek, ale to už je jiná kapitola. Třeba to sem dám také. Nějaké mé čundry do Laponska naleznete tady www.severskelisty.cz/michalovyexpedice.

NORSKÉ KRÁLOVSTVÍ

Norsko je konstituční monarchie, samostatná až od roku 1905, kdy se odtrhla od Švédska.

Norsko je veliký stát. Začíná na jihu Skandinávského poloostrova (chceme-li být důslední, tak v Antarktidě) a nekončí zdaleka na jeho severu. Pod norskou správu patří od roku 1920 ještě Špicberky, od pět let později se staly součástí Norského království.
K norskému území se počítají i další neobydlené ostrovy v Arktidě – Medvědí ostrov a Jan Mayen. A dva ostrovy dokonce na druhé straně zeměkoule u Antarktidy (Bouvetův ostrov a Ostrov Petra I.). Norsko si dokonce od roku 1939 činí nárok na Zemi královny Maud v Antarktidě, což jim zatím neprošlo, protože zabírat antarktická území se nesmí. I když Austrálie, Francie, Nový Zéland a Velká Británie jim ten nárok uznala.

Má celkem 385.207 km², duší necelých 4.5 miliónu (1995), 5.3 miliónů v roce 2019. Je omýván Golfským proudem, takže tu je relativně teplo a na druhou stranu pořád prší. Na severu v létě sluníčko nezapadá a v zimě nevychází.

Strašně tu žerou komáři, je tu poloprohibice, Norové ale přesto chlastají jak Dáni – i když oni tvrdí, že jako Švédové. Švédové to svádějí na Finy a Finové budou k pravdě nejblíž – prý pije jako Rus.

Historii má Norsko pohnutou a nesamostatnou, vikingové se tu usadili kolem začátku našeho letopočtu. Koncem minulého tisíciletí Harald Plavý zemi sjednotil, v 11. století přijali křesťanství, Ve 13. století ale Norsko ovládla pobaltská obchodní hanza, v roce 1397 vytvořilo Norsko, Dánsko a Švédsko Kalmarskou unii. Roku 1449 z ní Švédsko vystoupilo, Norsko se roku 1535 stalo vazalskou zemí Dánska. Roku 1814 bylo Norsko postoupeno Švédsku. Roku 1905 získalo samostatnost, jde o království – konstituční monarchii.

Další pohnutou historii zažilo Norsko za 2. světové války, kdy je okupovali němečtí fašisti. Ale to je jiná kapitola plná potopených křižníků v severních fjordech.

 


Gjende

Norsko & jeho hory

Fotky v norských horách a fjordech jsem dělal v roce 1992, když jsem byl v Norsku poprvé.
Na obrázku je jezero Gjende.

 


Oslo

Norsko & Jeho Oslo

Fotka části přístavu a pevnosti. Oslo bylo založeno roku 1047 Haraldem Hardradem. V 17. století bylo Oslo přejmenováno na Christianii, vydrželo to až do roku 1925. Je to hlavní město a bydlí tam pan král. Zajímavé je, že korunovace se odehrávají daleko, daleko na severu, v katedrále v Trondheimu.

 


Nordkap

Nordkap

Nordkap je vydáván za nejsevernější místo Evropy. To není pravda. Je totiž na ostrově, nikoliv nejsevernějším a ještě ke všemu není nejsevernějším bodem tohoto ostrova. A navíc se k Evropě počítají i Špicberky, a ty jsou dobrých tisíc kilometrů severněji.

 


Lofoty

Souostroví Lofoty a Vesteråly

Zlé jazyky tvrdí, že tu 28 dní v roce prší. Není divu. Golfský proud dělá divy. Jsou nádherně skalnatá, divoká a okolí údajně plné vírů – Malmströmů.

All Rights Reserved © Michael Stanovský, 1997-2024, telefon: 603 538 168, mail: michael@stanovsky.eu, kontakty